İlham Panosu Fikirleri

İlham panosu çalışma odalarında, çocuk odalarına, belki koridorda, belki de buzdolabı üzerinde olabilecek, üzerine insanlara ilham veren yazı veya görsellerin asılabileceği panolardır. İlham panoları insanların önemli notlarını, anılarını, küçük küçük notlarını, hayattaki hedeflerini, günlük yapması gerekenleri üzerinde barındırabilir.

Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İlham panosu tasarım olarak çeşitlilik göstermektedir. Kare, dikdörtgen, daire şeklinde olabileceği gibi kişiye özel tasarımda da olabilmektedir. Özellikle mutfakta buz dolabı üzerinde kullanılacak bir ilham panosu herhangi bir meyve şeklinde, çalışma odasında kullanılacak bir ilham panosu kitap şeklide, çocuk odasında kullanılan ilham panosu da çocuğun sevdiği nesne, hayvan şeklinde olabilmektedir. İlham panosunun yüzeyi ise mantar pano şeklinde olabileceği gibi silinebilir pano şeklinde de olabilmektedir. Çocuk odalarında silinebilir pano kullanılmasıyla çocuğun aklına gelen herhangi bir şeyi direkt karalamasına imkân sağlanmış olur.

Nereye Asılmalıdır?

İlham panosu genellikle onu kullanacak insanların bulunduğu ortamlara asılmalıdır. Yani gününün çoğunu mutfakta geçiren birisi için ilham panosunun yeri buzdolabı, küçük bir çocuk için ilham panosunun yeri çocuk odasındaki bir duvar, sınavlara hazırlanan birisi için ise ilham panosunun yeri çalışma masasının karşısı olabilir.

Gününün çoğunu mutfakta geçiren birisi yaptığı çalışmalar sırasında aklına gelebilecek herhangi bir şeyi panoya not edebileceği gibi, gün içinde yapacaklarını da yine ilham panosuna not edebilmektedir. Çocuk odasına konulan bir ilham panosuyla bir çocuğun yapacağı uygulamaları daha istekli yapması sağlanabilecektir. Yine ders çalışan bir öğrencinin karşısındaki ilham panosuna hedeflerini yazması onun her zaman hedeflerini bilmesine ve daha verimli olarak ders çalışmasına imkân sağlayacaktır. Tabi ki yapılan ilham panosunu herhangi bir yere asmak yerine komple bir alan da ilham panosu yapılabilir. Odanın bir duvarını, dolabın yüzünü ve kapağının iç yüzünü hatta bir pencere ilham panosu olarak kullanılabilir. Bunun yanında odada sıkıcı bulunan bir alanının ilham panosu yapılmasıyla hem sıkıcı olan alandan kurtulmak hem de güzel bir ilham panosuna sahip olmak mümkündür.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yaz